wróć do góry
facebook

Mostki termiczne - czym są i jak im zapobiegać?

Mostki termiczne, zwane również cieplnymi, to przerwy w izolacji budynku, czyli miejsca niekontrolowanej utraty ciepła. Takie słabe punkty, mają negatywny wpływ na bilans energetyczny całego obiektu i prowadzą do odczuwalnego wzrostu kosztów ogrzewania.


Czym są i jak im zapobiegać?

Niektórzy sądzą, że mostki termiczne dotyczą tylko budynków o przynajmniej 20-letniej historii. Owszem, w tego typu obiektach, przerw w izolacji jest wiele i trudno je wyeliminować, jednakże niechciane mostki cieplne zdarzyć się mogą nawet w budownictwie energooszczędnym.

Do utraty ciepła, dochodzi wskutek punktowego wychłodzenia przegrody zewnętrznej przy znacznej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Obniżenie temperatury powierzchni ściany, wiąże się także z ryzykiem zawilgocenia wskutek skraplania się pary wodnej. Tak powstała wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które zagrażać mogą naszemu zdrowiu.

Wykorzystując badanie kamerą termowizyjną, przekonamy się, że najwięcej miejsc utraty ciepła pojawia się w tzw. węzłach konstrukcyjnych, narożnikach budynków, ścianach piwnic (które często nie są zaizolowane termicznie) i wszędzie tam, gdzie stykają się materiały o różnej przewodności cieplnej. Miejscami, pasującymi do tej ostatniej definicji, są przykładowo połączenia ściany zewnętrznej z dachem, styk podłogi ze ścianą fundamentową, czy płyty fundamentowej ze ścianą zewnętrzną. Bardzo często ciepło ucieka na połączeniu wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym. Miejscami szczególnie narażonymi na występowanie mostków cieplnych są również punkty osadzenia okien. Okna, posiadając znacznie gorsze parametry termoizolacyjne niż ściany, wymagają zatem właściwego montażu oraz osadzenia na odpowiedniej głębokości. Kolejnym miejscem, przez które często ucieka ciepło, jest dach i poddasze, dlatego warto zadbać o solidne docieplenie poddaszy, wybierając przykładowo skuteczną izolację pianką.

Najczęściej przyczyną powstawania mostków termicznych jest wadliwy projekt, niedbale przygotowana dokumentacja wykonawcza oraz niestaranne wykonanie obiektu (np. złe rozmieszczenie okien). Aby uniknąć przerw w izolacji, projektant obiektu powinien zadbać o skrupulatną dokumentację projektową, uzupełnioną rysunkami detali wpływających na właściwości cieplne budynku. Dzięki zapewnieniu takich materiałów, ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę obiektu jest znacznie mniejsze. Nie bez znaczenia jest także szczelne ocieplanie poddaszy, stropów i ścian. Bardzo dobre efekty w eliminowaniu mostków termicznych przynosi ocieplanie pianką. Pianka poliuretanowa jest materiałem zapewniającym 100% szczelności. Dzięki wykorzystaniu technologii natryskowej wypełnione zostają wszystkie szczeliny, co oznacza wyeliminowanie mostków termicznych.

Mostkom termicznym lepiej zapobiegać, niż z nimi walczyć. Nie każde z nich da się wyeliminować (problematyczne są przykładowo mocowania balkonu), jednak niemal zawsze można zredukować ich negatywne skutki. Zapobieganie mostkom termicznym polega przede wszystkim na starannym wykonaniu termoizolacji.